Prvky šablony

Víte, jak pečovat o své oblečení?

Jedno známé přísloví říká: šaty dělají člověka. Pravda je, že oblečení je jedna z prvních věcí, které si na nás naše okolí všimne. Oblečení je zároveň věc, za kterou spousta z nás utrácí mnohdy i nekřesťanské peníze.

Pojďme se na oblečení jako takové zaměřit zblízka, aby nám co nejdéle vydrželo a my ušetřili jak peníze, tak přírodu.

Investujte do kvalitních značek. Kvalita je základ a ověřené značky jsou např. Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Victoria's Secret a další, jsou to značky, za kterými stojíme, co se týče ne jen kvality ale i udržitelnosti a designu.

 

Bavlna 

Jedná se nejoblíbenější a nejpreferovanější materiál - přírodní materiál, který ve vašem šatníku bude mít vždy největší obsazenost. Od bavlněného trička až po spodní prádlo. Pokud chcete vyprat kousek, který je pouze z čisté bavlny a není zde bavlna pouze jako základ příměsi, pak snese i méně šetrné zacházení - lze prát až do 60° CV případě příměsi elastanu nebo syntetiky perte maximálně na 40° C. Nutností je také Vaše oblečení při praní třídit na bílé, barevné a tmavé (černé). Bavlna se celkem snadno mačká a většinou je potřeba daný kousek přežehlit :) 

 

Satén

Satén je jednou z luxusnějších látek, které mohou být jak přírodního, tak umělého původu. Satén je z přírodního hedvábí, ovšem velice často se setkáváme spíše se saténem bavlněným /vlněným a syntetickým. Satén je velice jemný a lesklý. Snadno se zachytává a vytahávají se drobné nitky. Je proto nutné ho oddělit od všech možných drsných kousků při praní (kamínky, zipy, suchý zip, knoflíky) Hedvábný satén perte ručně a jen ve vlažné vodě. Další druhy saténu můžete prát v pračce, ale rozhodně nedávejte na vyšší teplotu, než 40° C a pro jistotu je ještě dávejte do ochranného pytlíčku, který koupíte v každé drogerii :)

 

Denim

Velmi oblíbený a trendy kousek, který není potřeba tak často prát, ale právě praní a ždímání riflovině vadí. Vždy tyto kousky obracejte naruby a dávejte do pračky vždy jen a pouze riflové kousky (Kalhotky, sukně, bundy a jiné) Do pračky k denimu nepatří aviváž! S aviváží budou vaše kousky volné a vytahané. Dnes již některé novější pračky mají také programy pro praní džínových / denimových / riflových kousků - určitě je využijte, jsou šetrnější a tyto kousky vám poté déle vydrží jako nové. 

 

Spodní prádlo

Spodní prádlo a podprsenky perte výhradně ručně a v teplejší vodě. Vyhněte se aviváži. Bílé prádlo díky aviváži rychle "šedne". Ihned po vyprání zkuste podprsenku vytvarovat zpět do jejího běžného tvaru včetně okrajů podprsenky. Podprsenky nikdy neždímejte, nechte pouze volně uschnout ve vodorovné poloze. Při uklízení podprsenek do šuplíku nedávejte košíčky do sebe, skládejte je na sebe / za sebe. Kalhotky můžete prát na jemný program v pračce s práškem či gelem, vynechejte aviváž. 

 

Jedna důležitá rada na závěr, oblečení nesušte na přímém slunci, hlavně ne barevné, ztrácí barvu případně pak může vás oblíbený kousek vypadat jako batikovaný :) 

Sušení na přímém slunci pak můžeme doporučit u bílého prádla, to díky slunci bude bělejší a krásně zářivé!

 

TIPY, které musíte znát!

Žluté skvrny v podpaží od potu: na bílých halenkách a tričkách vyperete jednoduše neředěnou citronovou šťávou.

Zkuste chlapský fígl: Když vyndáte z pračky třeba kalhoty, dokonale je na šňůře uhlaďte. Pověste je přes dvě šňůry a použije asi 6 kolíčků. Kalhoty uschnou a jsou perfektně rovné. Zkuste to s tričky a mikinami, pár kousků tak určitě nebudete muset pracně žehlit :)

TIP na zlobivé knoflíky: Potřebujete-li přišít knoflík na kalhotách opravdu pevně, použijte k tomu dentální nit. knoflík tam zůstane navždy! :)

Stopa po rtěnce: Zmizí, když na ni nastříkáte lak na vlasy a necháte několik minut působit. Pak setřete lak a dáte prát. Lak na vlasy mimo jiné také skvěle funguje na zbavení se statické elektřiny z oděvu. Stačí jen postříkat! :)

Čerstvou mastnou skvrnu: Můžete zlikvidovat nasypáním dětského zásypu nebo transparentního sypkého pudru. Silně vetřete do látky a přebytečný pudr vytřepte!

Chlupy z oblečení: Dostanete dolů lepivým válečkem, a když po ruce není ani jedno, postačí smotaná lepicí páska lepivou stranou nahoru, nebo mokrá ruka. 

 

 

 

1 položek celkem

Doporučujeme dokoupit